Jak najtaniej kupić Bitcoiny bez weryfikacji?

Na wstępie należy zaznaczyć, że przedstawione informacje nie są poradami podatkowymi, czy inwestycyjnymi. Poniższy artykuł ma być wstępem do dyskusji i weryfikacji przedstawionych hipotez.

Hipotezy, które mogą otwierać drogę do najtańszego i nieskomplikowanego zakupu Bitcoinów bez weryfikacji:

  1. Obowiązuje nas standardowy limit wysokości transakcji gotówkowych, ustanowiony przez Unię Europejską, wynoszący 15000 euro dla jednej transakcji, powyżej którego sprzedający Bitcoiny zobowiązany jest przeprowadzić szczegółową weryfikację Klienta. Oznacza to, że w przypadku wymiany kwot w wysokości do 15000 euro sprzedający może nie wymagać od nas żadnych dokumentów.
  2. Kupno i wzrost wartości zakupionych Bitcoinów nie oznacza konieczności odprowadzenia podatku. Podobnie, jak posiadanie akcji, nieruchomości, itd. nie oznacza konieczności zapłaty podatku dochodowego od wzrostu ich wartości. W ten sposób posiadacze kryptowalut mogą odraczać konieczność uregulowania podatku do czasu ich sprzedaży, tym bardziej, gdy planują zmianę rezydencji podatkowej lub oczekują zmiany prawa podatkowego na bardziej korzystny. W Niemczech, np. po roku posiadania kryptowalut, ich sprzedaż jest zwolniona z podatku dochodowego. Teoretycznie możliwe jest, że jeśli ktoś zostałby rezydentem podatkowym w Niemczech (np. przeprowadzając się i rozpoczynając tam pracę), mógłby z tego zwolnienia skorzystać. W Polsce podobne zasady dotyczą obrotu złotem, więc niektórzy kupują złoto za Bitcoiny i powielają ten schemat. Możemy też przytoczyć przykład zmiany prawa podatkowego na bardziej przyjazny, który odnajdujemy w Japonii, gdzie zakup kryptowalut zwolniony został z podatku konsumpcyjnego.
  3. Dokonywany przez nas zakup Bitcoinów nie jest czynnością stałą, w innym przypadku może to być traktowane, jako prowadzenie działalności gospodarczej i będzie wymagać jej rejestracji.

Jeśli zgadzamy się z powyższymi hipotezami, możemy spróbować kupić Bitcoiny na platformie Flucto.com, wybierając najkorzystniejszą ofertę lub, jeśli żadna z nich nie spełnia naszych oczekiwań, wystawić oferty kupna Bitcoinów na naszych warunkach.

Dyskusję można też przenieść na inny, filozoficzny poziom, dotyczący prawa do swobody dysponowania zgromadzonym kapitałem, jego ochronie i prywatności dokonywania decyzji. Jeśli ktoś sądzi, że to właśnie zakup kryptowalut pozwoli na ochronę jego majątku, powinien mieć swobodną możliwość tego dokonania. Ktoś inny może zainwestować w akcje, czy nieruchomości. Te czynności są regulowane przez organy państwa, ich zakup jest potwierdzany wydaniem imiennych certyfikatów, czy potwierdzany notarialnie. Jest to zrozumiałe, gdyż te regulacje powstały przed erą zdecentralizowanego systemu zaufania, jaką jest technologia łańcucha bloków (Blockchain) i miały za zadanie ochronę uczestników danego rynku, niestety kosztem utraty prywatności. Z czasem, w niektórych państwach, możemy zaobserwować migrację tego centralnego (urzędowego) systemu zaufania do technologii łańcucha bloków, co mogłoby zwiększyć prywatność decyzji, a zarazem zwiększyć ich przejrzystość, zminimalizować: korupcję, koszty i czas ich dokonywania, zależność od ludzkich błędów, nadużyć, czy innych ułomności, z którymi musimy się zmagać. Największe korzyści przyniosłoby to krajom, w których jakość centralnej administracji jest najniższa, chociaż trend ten prawdopodobnie zacznie się od przeciwnego bieguna – Szwajcarii oraz Singapuru. Ewidentnie widać tu ogromny potencjał technologii łańcucha bloków, który w pewnym sensie może przejąć rolę Państwa i instytucji finansowych, od setek lat w swojej sferze totalnych hegemonów, mających wpływ na miliony istnień, wojnie, czy pokoju, dobrobycie, czy nędzy. Czy Blockchain wraz ze sztuczną inteligencją (czyli systemem decyzyjnym, którym ograniczonym wstępem są inteligentne kontrakty) mógłby objąć tak potężną, zdecentralizowaną władzę?

Źródła:

  1. Cryptonews: Japonia zlikwiduje podatek od kupna Bitcoin.
  2. Coindesk: German government relieves capital gains tax on bitcoin positions.
  3. Welt: Bitcoin-Geschäfte nach einem Jahr steuerbefreit.
  4. Kantor Bitcoin: odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *