Bitcoin + Paczkomat = Bitomat?

Co łączy hasła Bitcoin i Paczkomat? Innowacyjność, infrastruktura, medium wymiany. A co daje ich połączenie? O tym niżej.

Bitcoin powtał w 2009 roku. InPost – firma, która stworzyła Paczkomaty powstała w 2006 roku. Można więc powiedzieć, że obie technologie rozwijają się równolegle w podobnym czasie. Obie technologie w niezwykły sposób zmieniły podejście do przesyłu dóbr – rzeczywistych, w przypadku Paczkomatów, wirtualnych tokenów, w przypadku Bitcoina. Bitcoin jest tu niedoścignionym wzorcem dla fizycznych kanałów wymiany, ale w porównaniu z dotychczasowym hegemonem – Pocztą Polską – Paczkomaty oferują znaczący progres w kierunku większej anonimowości i wymiany opartej na idei P2P. Połączenie trzech systemów (BitcoinPaczkomat oraz Flucto) daje w rezultacie system wymiany BTC/PLN z infrastrukturą 1900 paczkomatów dotępnych w 428 miejscowościach.

Koszty używania poszczególnych systemów

Bitcoin

Transakcje dokonywane w tej kryptowalucie mogą być bezpłatne, ale wiążą się z ryzykiem długiego zablokowania środków. Zalecana opłata za wykonanie transakcji to 0.0001 BTC.

Platforma Flucto

Używanie platformy Flucto, oprócz opłaty za wypłatę środków w wysokości 0.0001 BTC, jest bezpłatne.

Platforma InPost

W przypadku InPost, możemy skorzystać z następujących metod (ceny brutto):

 • list zwykły (1,40 zł),
 • list polecony (3,50 zł) + opcjonalne ubezpieczenie do 500 zł w cenie 2 zł lub do 1000 zł w cenie 3 zł),
 • usługa “Podaj dalej” (3 zł),
 • e-commerce polecony InPost (koszt 4,43 zł) + opcjonalne ubezpieczenie przesyłki do 5000 zł w cenie 1,85 zł,
 • paczka (11,28 zł).

Ciekawy jest fakt, że łączny koszt przesyłki “e-commerce polecony InPost” (czy wy też myślicie, że ta nazwa jest irytująco długa?), ubezpieczonej do kwoty 5000 zł jest mniejszy, niż koszt nadania listu poleconego, ubezpieczonego do kwoty 500 zł. W rezultacie nie będziemy sie zajmować listami, bowiem Poczta Polska oferuje tą usługę w formie, która zapewnia większą anonimowość nadawcy.

E-commerce polecony InPost

E-commerce polecony przedstawiony jest na stronie InPostu jako niby list, a tak naprawdę bardzo tania mini-paczka. Niestety nie możemy jej nadać w paczkomacie, a jedynie w:

 • Punkcie Obsługi Klienta,
 • przez kuriera,
 • w oddziale InPost.

Adres docelowy niestety musi być tradycyjnym adresem pocztowym, a nie Paczkomatem. To jest najsmutniejsza z metod.

Usługa “Podaj Dalej”

Usługa “Podaj Dalej” z kolei polega na dostarczeniu paczki do Paczkomatu, z którego jest odbierana. Jak tylko umieścisz przesyłkę w Paczkomacie, odbiorca otrzyma SMS oraz email z kodem odbioru paczki. Od tego momentu będzie miał 3 dni na jej odbiór. W regulaminie przeczytamy, że Przesyłka Paczkomatowa musi być nadana za pośrednictwem Managera Paczek z wygenerowaną wcześniej etykietą i umieszczona w skrytce Paczkomatu, a następnie bez przemieszczania Przesyłki Paczkomatowej jest odbierana z tej samej skrytki przez Odbiorcę. Niewątpliwą zaletą usługi “Podaj dalej” jest brak dostępu osób trzecich do przesyłki, duża anonimowość i najniższa cena.

Paczka

Tej usługi chyba nie trzeba szerzej przedstawiać. Paczkę możemy nadać i opłacić za pomocą karty płatniczej bezpośrednio w Paczkomacie lub wcześniej przygotować etykietę w Managerze Paczek i z tym wiąże się ciekawy mechanizm, który przedstawiamy niżej. W tej usłudze otrzymamy ponadto:

 • powiadomienia na email oraz SMS o statusie paczki,
 • możliwość monitorowania przesyłki on-line.

Podsumowanie kosztów

Procentowo koszty wymiany kształtują się następująco:

Kwota wymianyPodaj dalejE-commerce polecony InPostPaczka
 *3,00 zł4,43 zł11,28 zł
100 zł3,00%4,43%11,28%
1000 zł0,30%0,44%1,13%
5000 zł0,06%0,09%0,23%

Anonimowość

Ciekawą sytuację mamy, jeśli rozważymy poziom anonimowości. Anonimowość odbiorcy jest względnie zachowana. Jeśli chodzi o nadawcę, to w wyniku potrzeby opłacenia przysyłki, poziom anonimowości jest obniżony, ale nie niemożliwy do zachowania. W jaki sposób? Dwie możliwości, które przychodzą na myśl to:

 • użycie do opłacenia przesyłki niepowiązanej z naszymi danymi osobowymi karty płatniczej,
 • poproszenie odbiorcy o wygenerowanie etykiety w Managerze Paczek i jej użycie do nadania przesyłki.

Podsumowanie

Bo w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało na raz. Załóż konto na Flucto i przetestuj powyższe metody samemu:

Publikowanie oferty kupna Bitcoinów

Publikowanie oferty sprzedaży Bitcoinów

Zawieranie transakcji sprzedaży Bitcoinów

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *